Magyarok is izolálták a koronavírust!

2020. március 18, szerda

Müller Cecília az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján bejelentette: Magyarországon elsőként sikerült izolálni az új koronavírust (SARS-CoV-2). Az országos tisztifőorvos gratulált a szakértőknek, és azt mondta, ezzel lehetőség nyílik a hazai vakcinafejlesztésre, illetve a kórokozó jobb megismerésére. A vírus elleni védőoltás kifejlesztése természetesen hosszú időt, akár éveket is igénybe vehet, ennek ellenére komoly előrelépésről van szó.

A vírus izolálása azt jelenti, hogy egy beteg mintájából sikerült a vírust oly módon kivonni, hogy azt tovább szaporíthassák.

Ez azért fontos, mert bármilyen gyógyszert, gyógyhatású anyagot értelemszerűen „élő”, fertőzőképes víruson kell tesztelni, hogy felmérjék: elpusztítja-e

Akármilyen hatóanyagot sejtkultúrákban, majd kísérleti állatokon vizsgálnak, és most már megvan az ennek alapjául szolgáló vírusmintánk, melyet már bármilyen mennyiségben szaporíthatnak.

Az valójában nem is fontos, hogy egy magyar betegből származik-e az izolált vírus, a kórokozó esetleges variánsaival ebben az esetben nem kell számolni. A kórokozót alapvetően akár külföldi együttműködések keretében is be lehetne szerezni, jelen helyzetben viszont sok minden máshoz hasonlóan ez is nehézkes lenne, a vírus hiánycikk.

Az Egyesült Államokban egyébként hétfőn már meg is kezdődött a Moderna által fejlesztett vakcina tesztelése. A szakértők bíznak benne, hogy már akár egy éven belül széles körben elkezdhetik használni a védőoltást.

Forrás: 24.hu

2020 április